#Dünyadan #Genel #Snooker

SNOOKER ŞİKE SORUŞTURMASINDA CEZALAR BELLİ OLDU

Bağımsız WPBSA Disiplin Komisyonu’nun uzun bir süredir soruşturmasını yürüttüğü snooker şike skandalında kararlar açıklandı.

Snooker’da önemli isimlerin de dahil olduğu bahis şikesinde soruşturma tamamlandı ve cezalar belli oldu.

Uzun bir süredir snooker gündemini meşgul eden ve şaşırtıcı isimlerin dahil olduğu şike operasyonunda iki oyuncu ömür boyu men cezası alırken, snooker sahnesinde birçok başarıya ulaşmış sporcular da ceza almaktan kurtulamadı.

Bağımsız WPBSA Disiplin Komisyonu, snooker şike skandalıyla ilgili cezalarını verdi. Liang Wenbo ve Li Hang, ömür boyu men cezası alırken Yan Bingtao, suçunu kabul etmesinin ardından beş yıl süreyle müsabakalardan uzaklaştırıldı. WPBSA (Dünya Profesyonel Bilardo ve Bilardo Derneği) Başkanı Jason Ferguson, bunun “çok karmaşık bir dava” olduğunu söyledi.

Liang Wenbo ve Li Hang, spordan ömür boyu men cezası alan iki oyuncu olurken, Yan Bingtao beş yıl süreyle uzaklaştırıldı ancak Bingtao’nun suçunu kabul etmesinin ardından ceza süresinde azaltılma gerçekleşti.

2000 doğumlu Yan Bingtao, 17 yaş 284 günlükken 2017 Kuzey İrlanda Açık finalinde yer alarak snooker sıralama turnuvası tarihinde bunu başaran en genç isim olmuştu. Dünya eski 10 numarası Bingtao, Masters şampiyonluğu yaşadığı kariyerine 11 Aralık 2027 tarihine kadar ara vermek zorunda kalacak.

Birleşik Krallık Şampiyonası’nda zafer yaşayan isimlerden biri olan Zhao Xintong da ceza alan isimler arasında. Xintong ise Eylül 2024’te snooker arenasına dönüş yapabilecek.

https://i.eurosport.com/2022/04/25/3361698.jpg

WPBSA başkanı Jason Ferguson, “Bu çok karmaşık bir durum. Bazı genç yetenekli oyuncuların, iki kıdemli oyuncunun uyguladığı baskıyla WPBSA Davranış Yönetmeliklerine aykırı düştüğünü görmek çok üzücü. Bu davranış, herhangi bir şekilde tanınmış snooker’a katılmaktan ömür boyu iki kez men edilmesiyle tamamen kabul edilemez olarak kabul edildi.” dedi. “WPBSA, sporu manipüle etmeye çalışanlara karşı güçlü duruşunu sürdürecek ve bugünkü sonuç, snooker’da şikenin tolere edilmeyeceğine dair açık bir mesaj veriyor.”

“Sporu yozlaştırmaya çalışanlar, sürekli olarak izleme süreçlerimizden kaçınmanın yeni yollarını bulmaya çalışıyorlar ve bu sonuç, tespit edilmekten kaçınabileceklerini düşünenlere bir ders olarak alınmalıdır. Eğer herhangi bir oyuncu bir snooker maçında şikeye karışırsa, yakalanacak ve ağır cezalarla karşı karşıya kalacak. Komisyonun mevcut davada ‘snooker’da daha geniş bir suç işleme kültürüne dair herhangi bir kanıt’ görmediğini tespit etmesinden memnunum.”

Başkan Ferson, şike gibi sporda istenmeyen aksiyonlara taviz verilmeyeceğine dikkat çekti.

https://i.eurosport.com/2020/12/03/2948271.jpg

CEZA ALAN OYUNCULAR VE VERİLEN CEZALAR

  • Liang Wenbo – Ömür boyu men ve £43,000 para cezası.
  • Li Hang – Ömür boyu men ve £43,000 para cezası.
  • Lu Ning – 8 yıl uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 5 yıl 4 ay uzaklaştırma kararı. 6 Nisan 2028’e kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Yan Bingtao – 7 yıl 6 ay uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 5 yıl uzaklaştırma kararı. 11 Aralık 2027’ye kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Zhao Xingtong – 2 yıl 6 ay uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 1 yıl 8 ay uzaklaştırma kararı. 1 Eylül 2024’e kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Zhao Jianbo – 3 yıl 6 ay uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 2 yıl 4 ay uzaklaştırma kararı. 7 Nisan 2025’e kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Chang Bingyu – 3 yıl uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 2 yıl uzaklaştırma kararı. 7 Nisan 2024’e kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Bai Langning – 4 yıl uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 2 yıl 8 ay uzaklaştırma kararı. 6 Ağustos 2025’e kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Chen Zifan – 7 yıl 6 ay uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 5 yıl uzaklaştırma kararı. 20 Aralık 2027’ye kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.
  • Zhang Jiankang – 4 yıl 5 ay uzaklaştırma ancak suçu kabul etmekten dolayı 2 yıl 11 ay uzaklaştırma kararı. 1 Aralık 2025’e kadar cezası sürecek ve £7,500 para cezası.

KAYNAK : EUROSPORT