#Genel #TÜRKİYE

Camiamızın Çınarlarından Platin Doğan Hayatını Kaybetti.

1933 yılında Rize’de doğdu. Tekniği çok iyi olan ve 15 seneye yakın bir süre hiç yenilmeyen, çok hırslı
bilardocumuzdur. Amerikan seri sistemini ülkemizde ilk uygulayanlardan biri olan Platin Doğan, ıstakada 1865 sayı çekebilen usta bir karambolcu ve iyi bir kombine ustasıdır. Dünyanın en iyi bilardo masası
üreticilerindendir.

O dönem İstanbul’da, yerli bilardo masaların yanısıra Fransız ve İngiliz bilardo masa üreticilerinin masaları kullanılıyordu. 1956 senesinde, bu masalar arasında en hassas bilardo masalarını üreten Platin Doğan, Platin Bilardo adı altında kısa sürede aranan bir marka olmayı başarır. İç piyasadaki tüm talepleri karşılayan Platin Bilardo, ürettiği Platin Bilardo masaları sayesinde bugün yurdumuzun dört bir yanında bilardo tutkunu binlerce gencin en iyi performanslarıyla top yuvarlamasını sağlamıştır.

“Bilardo bir akıl oyunudur, geometrik bir oyundur” diyen Platin Doğan, bilardoyu “Bir sihirli değnek ve ucundaki rengarenk toplarla oynanan bir spor” olarak tanımlıyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Salt bir oyun değil, bir spordur. Hem de en asil,en şık sporlardan biridir. Öyle bir spor düşünün ki matematiğin ve mekaniğin kuralları en üst düzeyde kullanılabilsin ve kafa ile bedenin büyük beceri ve uyumu, estetik hareketlerle birden fazla topa intikal ettirebilsin. Bu spor şüphesiz bilardodur.”

1995 Hilton Dünya Kupası’nda Platin Doğan’ın masaları Dünya Bilardo Birliği tarafından
dünyanın en iyi masaları seçilmiştir.

Merhuma rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Başımız sağ olsun.