AfreecaTV artık Five&Six’in yeni sahibi.

Ünlü bir Kore yayın platformu olan AfreecaTV, Five&Six’i kısa süre önce satın aldı. Kore ve Bilardo endüstrisindeki çeşitli kaynaklardan, ciddi mali sıkıntı içindeki şirketini kurtarmak için eski sahibi William Oh, 4 milyon dolarlık nakit katkı karşılığında hisselerinin çoğundan vazgeçmek zorunda kaldı. Bu istisnai mali katkı sayesinde, Five&Six tarafından düzenlenen geçen Ocak ayındaki Inter Burgo Grand Prix’sinin para ödülü hemen ödenebildi. Yani oyuncular nihayet bu hafta banka hesaplarındaki parayı görmeli.

AfreecaTV ile, UMB hak sahibi artık sağlam bir mali temele sahip, halka açık bir şirkettir. Son yıllarda UMB’nin finansmanı, Five&Six’in bilardo ekipmanı satma, Youtube gibi akış platformlarından gelir elde etme becerisine, ancak çoğunlukla ortakların zararına yatırım yapma becerisine bağlıydı. William Oh tarafından yönetilen şirket, 2017’den beri UMB Haklarından (medya, sponsorluk ve organizasyon) yararlanarak 5 milyon Euro’dan fazla zarar etti. Bu bilgi, oyuncu toplantıları sırasında William Oh tarafından birkaç kez doğrulandı.

UMB tarafında, stratejik kararlar artık son iki yıldır hem PBA hem de UMB etkinliklerini yayınlayan bir medya grubuna bağlı. AfreecaTV’nin karar vericilerinin daha açık ve yapıcı olacağını ummalıyız, çünkü etkileri iki kuruluş arasında bir uzlaşma bulmada belirleyici olabilir. UMB Başkanı Farouk Barki ve PBA yöneticisi Heejin Lee arasında Vietnam’daki bir sonraki Dünya Kupası sırasında bir toplantı yapılacağı doğrulandı.

Kaynak : Kozoom